вівторок, 18 лютого 2025 р.

Золотий Тризуб

19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила тризуб як Малий герб України, визначаючи його головним елементом великого Державного Герба України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття. Тризуб має тисячолітню історію. У давні часи це був знак князівського роду Рюриковичів – правителів Русі. Тризуб як державний символ України був обраний невипадково, із давніх часів тризуб використовувався як своєрідний оберіг. Археологи знаходили це зображення у багатьох пам’ятках культури, датованих ще першим століттям нашої ери. Наш герб, наша святиня, має давню та величну історію, він народжений із споконвічного народного прагнення до волі та незалежності. Національний символ, що уособлює тисячолітній зв’язок поколінь – минувшини, сьогодення та майбутнього.  Існує близько трьох десятків теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдності світу і т.д.). Для слов'ян сокіл був священним птахом. Наукова назва сокола - Falco є похідною від латинського слова falx («серп») і підкреслює серпоподібну форму крил у польоті. Хто придумав тризуб України? Остаточно Володимирів тризуб був прийнятий на пропозицію Михайла Грушевського, як Великий і Малий державний Герб УНР у відповідному орнаментальному обрамуванні — Малою Радою (12 лютого 1918 року у Коростені) та Центральною Радою (22 березня 1918 року). Автором проектів був Василь Кричевський. Державний герб – це символ, який презентує країну як суверенну незалежну державу.

П’ятнадцять фактів про золотий Тризуб :

1. Тризуб — один із трьох офіційних символів України, крім прапора і гімну. Він презентує нашу країну як суверенну незалежну державу, є офіційною емблемою, що зображується на офіційних документах, печатках, грошах.

2. Слово герб походить від німецького слова «ербе» та означає спадок. Неабиякого розповсюдження вони набувають у часи Середньовіччя, символізуючи не лише малюнки та лицарських щитах, але й для позначення приналежності: земельних кордонів, тварин, будинків, замків та інших цінних речей.

3. Тризуб є старовинним символом, який зустрічався на нашій території з найдавніших часів. Перші археологічні знахідки знака, схожого на тризуб, належать до часів Трипільської культури IV — III тис. до н.е. Деякі історики стверджують, що своєрідний прототип тризуба зустрічається і в грецькій міфології, де став знаком влади у богів Зевса, Посейдона (Нептуна) та Плутона. Згодом цей знак, під впливом грецької культури розповсюдився на інші території, зокрема в Боспорському царстві.

4. Найдавніше зображення тризуба, який знайшли археологи, датується X століттям. Цей символ зустрічається на монетах, посуді, надгробках, цеглі, зброї та товарних пломбах.

5. Тризуб був особистим знаком Володимира Великого. На думку істориків, його походження є досить простим — це видозміна батьківського знаку — двозуба. На монетах часів Володимира Святославовича з одного боку карбували його портрет, а з іншого — тризуб. Згодом цей знак використовувався й у деяких нащадків Володимира Великого. Наприклад, за правління Ярослава Мудрого на монетах карбувалося зображення святого Георгія та тризуба на звороті. Також цей знак можна побачити на печатках, якими скріплювалися  міжнародні договори, укладені Київською Руссю.

6. Слід зауважити, що назва нашого герба — тризуб — це назва, що з’явилась лише в ХІХ столітті у колі науковці. Як називалися в часи Русі княжі знаки достеменно невідомо. З джерел є кілька термінів, якими загально позначали знаки власності, до яких належали й княжі — «пятно», «знамено» та «печатка».

7. Відродження тризуба, як державного символу пов’язують з періодом національно-визвольних змагань 1917-1921 років. Вперше він з’являється у грудні 1917 року на 100 карбованцях — першій банкноті випущеною Україною.

8. Офіційне зображення державного герба УНР з’явилося 22 березня 1918 року — рівно через два місяці після проголошення її незалежності IV Універсалом Центральної Ради. З того часу його зображення почали масово використовувати на грошах, державних бланках та печатках. А головне — на прапорах та у війську. «Тризуб — ознака питоменна, незапозичена, зв’язана з нашою тисячолітньою державною політичною і культурною історією», — вважав видатний історик та державний діяч Михайло Грушевський. А у період Гетьманату Української держави, який у 1918 році очолив гетьман Павло Скоропадський — тризуб став складовою нового герба України, де з’явилось зображення козака з мушкетом.

9. Впродовж XX століття тризуб уособлював боротьбу нашого народу за незалежність, репрезентуючи різні політичні організації. Наприклад, на емблемі Організації українських націоналістів був тризуб із мечем на місці середнього «зуба». 15 березня 1939 року — тризуб став гербом проголошеної Карпатської України. А 30 червня 1941 року його затверджено гербом відновленої Української Держави. Однак обидві спроби відновити державну незалежність зазнавали поразки. В Українській повстанській армії тризуб зображався на нагородах та бофонах (грошові знаки), а також з’являвся у друкованих виданнях та на плакатах. Наприкінці II Світової війни було створено орган політичного керівництва українським визвольним рухом — Українську головну визвольну Раду. Її гербом став тризуб, що вже розцінювався не лише, як державний герб України, а як символ загальної політичної та військової боротьби за незалежність України. А наприкінці 1980-х, з початком розпаду СРСР та посиленням проукраїнських позицій, цей символ активно почали використовувати борці з комуністичним режимом.

11. Після відновлення незалежності України тризуб був затверджений як офіційний малий герб, який мав стати головним елементом Великого Герба України. Додатковим елементом у ньому мав стати Козак з мушкетом — герб Війська Запорозького та Української Держави Павла Скоропадського. У різний час проводилися декілька конкурсів на затвердження Великого Герба України, проте він так і не затверджений до нашого часу.

12. Творці сучасного державного герба України графічне зображення Тризуба побудували на основі розробленого Василем Кричевським 1918 року. Авторський колектив — Андрій Гречило, Олексій Кохан і Іван Турецький — у такий спосіб передали ідею спадкоємності сучасної України від УНР.

13. Особливим часом для відродження державної символіки стали події зими 2013-2014 року. На Майдані під час Революції Гідності тризуб малювали на щитах і шоломах.

14. У травні 2014 року на фасаді готелю «Парус» у Дніпрі фанати футбольного клубу «Дніпро» намалювали найбільший в Україні Державний герб. А у 2021 році на площі Конституції біля будівлі Верховної Ради України встановили пам’ятний знак «Тризуб». Його відкриття присвятили до Дня Конституції України. На монументі вказано: «Знак Тризуб встановлений на честь 25-ї річниці прийняття Конституції України та 30-ї річниці Незалежності України». До початку повномасштабної війни, щовечора на ньому вмикалася підсвітка синьо-жовтого кольору.

15. Нині існують понад 40 різних тлумачень символіки тризуба, однак жодна із них не дає повного та вичерпного трактування. Серед версій, найбільш розповсюдженими є сокіл, якір, корона, житній колос, лук зі стрілою, знак триєдності світу або ж поєднання символів поширених колись культів сонця і якоря. Деякі дослідники вбачають у ньому зашифровану монограму Князя Володимира Великого, інші ж стверджують, що у ньому закодоване надважливе слово для українців — Воля.

Хай там як, але цей лаконічний та місткий символ, який не лише засвідчує давність нашої держави, але й символ свободи. Для українців з усього світу Тризуб є так само близьким і рідним, як синьо-жовтий прапор чи національний гімн. У серпні 2023 року на монументі «Батьківщина-мати» у Києві встановили тризуб. Тризуб об’єднує українських патріотів, наших хлопців та дівчат ЗСУ, він зображений на шевронах наших захисників, які сьогодні захищають суверенітет і територіальну цілісність нашої держави. Шануймо наші державні символи, не дамо нікому знищити, загарбати нашу Українську волю, силу духу, нашу незалежність! Слава Україні! Героям Слава!