неділя, 29 грудня 2024 р.

Українські історії Рільке

29 грудня 1926 року в Швейцарії завершив свій земний шлях відомий австрійський поет-символіст Райнер Марія Рільке. Його творчість була присвячена темам любові й смерті, пошукам сенсу життя. А шукав він неодноразово сенс життя і в Україні, вивчаючи культуру, історію, побут, поведінку й характери людей. Україна його надихала. А він відкривав Україну світові. Письменник мав досить довге ім’я: Рене Карл Вільгельм Йоганн Йозеф Марія Рільке. Він народився в Празі, в родині німецькомовного залізничного чиновника Йозефа Рільке зі Свеборжіц та чешки Софії Енцової, доньки празького купця. Історія його дитинства була непростою. Аж до 5 років він носив дівчачі плаття, бо цього хотіла його мати, яка не могла змиритись зі смертю своєї старшої доньки Рене. Вона називала її ім’ям і його. Згодом, коли він виросте, перше, що зробить – змінить своє ім’я і заявить світові про себе як Райнера, а не Рене. Після розлучення батьків він житиме з батьком. А батько бачитиме в ньому військового, тож син навчатиметься на військового, але з цим не складеться, і наступною сходинкою стане вивчення літератури, історіії мистецтва та філософії в Празькому Університеті, що наблизить Райнера до самого себе.

четвер, 19 грудня 2024 р.

Марії Матіос — 65!

   

19 грудня день народження Марії Матіос   відомої української письменниці, поетки, публіцистки, лавреатки Шевченківської та багатьох інших премій, народної депутатки України двох скликань. "За чотири роки співпраці з "АБАБАГАЛАМАГА"  ми разом з видавництвом і читачами утнули таке: "Букова земля"   10 видань,  "Солодка Даруся"   6 видань, "Майже ніколи не навпаки"   4 видання, "Черевички Божої Матері"   4 видання, "Мами"   3 видання за 4 місяці"   написала  Марія Матіос до свого 65-літнього ювілею. Народилася майбутня письменниця на Буковині, у селі Розтоки Чернівецької області, в родині гуцулів. Має унікальне дослідження своєї родини, що корінням сягає 1790 року. Перші вірші надрукувала у 15 років. Закінчила філологічний факультет Чернівецького державного університету, відділення української мови та літератури. Працювала відповідальним секретарем "Буковинського журналу", Чернівецької обласної організації Спілки письменників України, в Раді Національної безпеки і оборони України. У 1992 році дебютувала як прозаїк в журналі "Київ". Марія Матіос   авторка кількох поетичних збірок, але найбільшу популярність їй принесли прозові твори, перекладені багатьма мовами.

Микола Лукаш – геній українського перекладу

вівторок, 17 грудня 2024 р.

Василь Сліпак — співак і воїн

20 грудня 1974 року народився український оперний співак, зірка Паризької Опери, патріот України  Василь Сліпак. Сьогодні йому було б 50. Та 8 років тому Василь, який добровольцем пішов захищати батьківщину, героїчно загинув на Донбасі.  Сліпак говорив так: "Україна є сильною завдяки своєму народу. Маємо базуватися в майбутньому саме на людях. "Почути свій народ" — насправді це і є суть. Наш народ дуже мудрий. Я бачу Україну успішною державою, в тому числі й на європейській арені. Якщо ми послухаємо самих себе. Тобто український народ". Ці пророчі слова, які особливо символічно звучать зараз, коли вся Україна згуртувалася в боротьбі проти російських окупантів, Василь Сліпак сказав у червні 2015 року в інтерв’ю "Громадському", за рік до своєї загибелі на фронті. Вони є свідченням не тільки його мудрості та передбачливості, але й великої любові до українських людей.

неділя, 15 грудня 2024 р.

Українська письменниця, літературознавиця, перекладачка, публіцистка

 

Сьогодні виповнилося б 66 років Соломії Павличко - "центральній постаті в українському літературознавстві 1990-х, засновниці й промоторці українського наукового перекладу, для української культури ключової фігури - в науці про літературу, у зв’язках між Україною та Заходом.", - за визначенням Оксани Забужко. Соломія Павличко була письменницею, літературознавицею, перекладачкою, авторкою праць з теорії літератури, історії фемінізму, доктором філологічних наук (1958-1999). Вона розвінчувала міф про меншовартість всього українського. Її лекції завжди викликали у студентів неабияку цікавість - хоч би де вони відбувалися: у Гарвардському університеті (США) чи університеті Альберти (Канада) чи то в рідних стінах Києво-Могилянської академії. У 1992 р. Соломія Павличко з Богданом Кравченком створила Видавництво "Основи" (Osnovy Publishing), метою якого було - "дати читачеві незалежної України якісні переклади класичної літератури та навчальні посібники світового рівня". Видавництво очолювала її донька Дана Павличко. 

пʼятниця, 6 грудня 2024 р.

З святом, наші любі воїни!

День Збройних Сил України — святковий день на честь ЗСУ, встановлений постановою ВРУ 1993 року. Відзначається щорічно 6 грудня — в день ухвалення 1991 року Закону України «Про Збройні Сили України». Збігається з початком Першого зимового походу армії Української Народної Республіки та Днем Святого Миколая з 2023 року після переходу українських християнських церков на новоюліанський календар. Також дата 6 грудня пов'язана з однією знаковою для історії подією - в 1919 році в цю дату було здійснено успішний похід партизанів УНР у тил Червоної Армії.  Упродовж десятиліть  в Україні відбувалися масові скорочення кадрових військовослужбовців, дехто з військових сам у відчаї кидав службу, не бачачи в армії жодної перспективи. Крім внутрішніх чинників додалися й зовнішні: увесь цей час Україні доводилося долати шалений тиск Москви, яка всіляко чинила опір створенню в нашій країні дієздатних Збройних сил.