Блог відділу галузевої літератури Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара
пʼятниця, 25 жовтня 2024 р.
Український письменник, драматург, журналіст, народний синоптик
середа, 23 жовтня 2024 р.
Невтомний шукач народних скарбів
Відомий український письменник, народознавець, видавець, народився 25 жовтня 1939 року на хуторі Забуда на Житомирщині, в селянській родині. Батько Василя був відомим на всю округу бондарем і теслею: майстерно робив діжки, вулики, скрині, а якось навіть виготовив для власних потреб дерев’яну медогонку (вона нині – експонат Переяслав-Хмельницького музею народної архітектури та побуту). В 13 років Василько вирішив, що стане письменником. Надсилав до районної газети вірші, байки, невеличкі статті. За якийсь час їх почали друкувати. Говорячи про своє зацікавлення народознавством, що стало згодом справою цілого життя, згадував: «Моє дитинство і підліткові роки припали на добу ще не до кінця втрачених традицій. З огляду на це, маю завдячувати власній долі, оскільки, вивчаючи й описуючи народознавче розмаїття свого народу, мені легше «оперувати» джерелознавчим матеріалом, адже я був не тільки свідком, а й брав участь у тих дійствах. У 50 х -роках Василь Скуратівський закінчив десятирічку у сусідньому селі Обіходах. Після закінчення факультету журналістики Київського державного університету імені Тараса Шевченка в 1971 році Скуратівський працював у районних та обласних газетах, чимало їздив по країні, збирав фольклорні та етнографічні матеріали. На їх основі він опрацьовує свої чисельні публікації в періодиці та збірниках. Багато його праць було надруковано в збірниках «Наука і культура України», «Отчий край», «Етнографія Києва і Київщини», «Традиції і сучасність», «Культура і побут населення України», «Древляни». Його фольклорні записи використовують упорядники багатотомного фундаментального видання «Українська народна творчість».
понеділок, 21 жовтня 2024 р.
Зірці Мезантюк – 70 років! З ювілеєм!
Зірка Мезантюк – сучасна українська письменниця, талановита журналістка і володарка низки престижних літературних премій. Авторка прославилася завдяки своїм яскравим та захоплюючим книгам для дітей, які вщерть наповнені веселими пригодами, чарівними персонажами та українською автентикою. Творчість Зірки Мензатюк має яскраво виражений національний мотив. Народилася письменниця 21 жовтня 1954 року в селі Мамаївцях Кіцманського району Чернівецької області. Зростала у побожній селянській родині, де її оточувало народне мистецтво. Мама дівчинки вишивала, ткала килими, писала писанки і вчила цьому своїх дочок. За роботою складалися віршики, а прозу Зірка почала писати, коли вчилася у другому класі. Одного разу вчителька задала написати вдома коротенький нарис "Ліс восени". Зірка написала про лисячу нору, яку бачила в лісі, про білочку, що збирала ліщинові горіхи, а далі про те, яким ліс стане взимку, коли його засипле сніг. Замість кількох рядочків вийшло цілих п'ять сторінок.Через три роки її прозові та поетичні спроби вже публікувалися в районній і обласній газетах – перший вірш був надрукований, коли школярці виповнилося 11 років.
понеділок, 14 жовтня 2024 р.
Царівна українського співу
"14 жовтня — день народження незабутньої нашої співачки Раїси Кириченко. Не знаю, хто може з нею зрівнятися, якщо міряти по шкалі народної любові. Велика артистка, рідкісна людина. Радію, що доля подарувала мені щастя спілкуватися і дружити з нею, писати для неї пісні. Деякі фрагменти нашої співпраці я зафіксував у своїх споминах під назвою «Цариця українського співу», які були опубліковані в газеті «Культура і життя» у 2013 р." - Вадим Дмитрович Крищенко. Ось ці спогади: "Іще тоді, коли на нашій землі гуркотіла війна, якраз на Покрову, в невеличкому полтавському селі народилася чорнявенька дівчинка. Мине трохи часу — і про неї заговорить уся Україна. Це була Раїса Кириченко, голос якої вкарбувався в нашу пам'ять назавжди. Так і хочеться сказати: голос Української долі. Дивна історія стосовно дати народження Раїси Панасівни Кириченко. В її паспорті, у всіх довідниках чорним по білому написано: народилася 14 листопада 1943 року. Але Раїсина мама не раз повторювала: — Запам'ятай, Раю, народилася ти якраз на Покрову, 14 жовтня. Було воєнне лихоліття — хтось переплутав у записах. І завжди сама Раїса Панасівна, її родина, ми — її друзі та шанувальники — відзначали та відзначаємо день народження Великої української співачки й унікальної жінки саме 14 жовтня, в день Святої Покрови. Доля подарувала мені щасливу можливість довгі роки спілкуватися, співпрацювати і, наберуся сміливості й скажу, — дружити з Раїсою Панасівною. Якось я уже говорив: коли б мене попросили намалювати портрет України, втіливши у жіночий образ, я намалював би його з Раїси Кириченко.
пʼятниця, 4 жовтня 2024 р.
Вадим Скуратівський — людина-енциклопедія
вівторок, 1 жовтня 2024 р.
Старіти – немає часу!
За ініціативою ООН 1 жовтня у світі відзначається Міжнародний день людей похилого віку. Україна як повноправний член ООН підтримала ініціативу міжнародного співтовариства і також щорічно відзначає День людей похилого віку. Рішення про відзначення цього дня та створення належних умов соціального захисту пенсіонерів, інвалідів, ветеранів, одиноких непрацездатних громадян затверджено урядовою постановою від 26 вересня 1997 року «Про щорічне відзначення Міжнародного дня громадян похилого віку». Цей день є визначним і особливим, щоб кожен громадянин пам’ятав про свою історію, вшановував і надавав підтримку людям похилого віку, ветеранам, пенсіонерам, адже вони найбільше потребують нашої допомоги та уваги. Цей день є прекрасною нагодою ще пильніше звернути увагу на проблеми літніх людей, а також висловити глибоку вдячність і пошану старшому поколінню за чиїми плечима пройдені нелегкі життєві дороги, це важливе нагадування про глибокий гуманітарний обов'язок бути турботливими та милосердними до найстаршого і найдосвідченішого покоління.