Блог відділу галузевої літератури Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара
субота, 30 грудня 2023 р.
понеділок, 25 грудня 2023 р.
Христос народився....
До 2022 року більшість українців Різдво Христове відзначали 7 січня, а саме православні, греко-католики та деякі інші християни східного обряду за застарілим юліанським календарем. З початком українсько-російської війни та після того, коли 2017 року Різдво Христове — 25 грудня за григоріанським календарем стало державним вихідним в Україні, питання щодо перенесення святкування на 25 грудня неодноразово піднімається щороку, аби всі християни України святкували Різдво в один день разом з більшістю християн світу. Предстоятель ПЦУ митрополит Епіфаній в грудні 2020 року повідомив, що така зміна дати в Україні можлива після того, коли до такого рішення буде готова церква. 24 травня 2023 року на Архієрейському Соборі, що проходив у Києво-Печерській лаврі, було прийнято постанову, згідно з якою з 1 вересня 2023 року Православна церква України переходить на новоюліанський календар, крім пасхальних свят. 28 червня 2023 року президент України В. Зеленський вніс до Верховної Ради України законопроєкт, який скасовує свято Різдва Христового 7 січня.
пʼятниця, 15 грудня 2023 р.
65 років від дня народження Соломії Павличко
четвер, 14 грудня 2023 р.
День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
середа, 13 грудня 2023 р.
Євген Сверстюк - дисидент, мислитель, совість нації
пʼятниця, 8 грудня 2023 р.
Борис Грінченко: поле діяльності - СЛОВО
Народився Борис Грінченко 9 грудня 1863 року на хуторі Вільховий Яр поблизу села Руські Тишки, тепер Харківського району Харківської області, в родині збіднілих дрібнопомісних дворян. У родині було п’ятеро дітей (Борис, Петро, Ганна, Любов, Аполлінарія). Борис був найстаршим. Читати майбутній письменник навчився у 5 років. Усе своє недовге життя, лише 47 років, Борис Грінченко невтомно працював задля української культури. Він – автор «Словаря української мови», багатьох підручників, один із організаторів товариства «Просвіта», активно боровся за право викладати українську мову в школах. У старших класах гімназії Борис Грінченко підтримував зв’язок із гуртком революціонерів-народників, за що був ув’язнений. Цей арешт мав свої сумні наслідки: набута у в’язниці хвороба легень (туберкульоз), яка врешті стала фатальною, відчуження родини, наляканої вільнодумством сина, заборона продовжувати навчання в університеті. Проте посилено займаючись самоосвітою, Борис Дмитрович у 1881 році успішно склав екзамен на народного вчителя. Понад 10 років свого життя письменник віддав учительській праці.
середа, 6 грудня 2023 р.
Співець чудової пори дитинства
понеділок, 4 грудня 2023 р.
пʼятниця, 1 грудня 2023 р.
Видатний український дитячий поет

вівторок, 28 листопада 2023 р.
Корифей українського слова (245 років від дня народження Г. Ф. Квітки-Основ’яненка (Квітки) (1778-1843), українського драматурга, прозаїка)
Григорій Федорович Квітка народився 29 листопада 1778 року у дворянській родині в слободі Основа поблизу Харкова. Звідси його літературний псевдонім - Основ'яненко. Квітка увійшов в історію української літератури як зачинатель і перший класик художньої прози. Був представником дворянського роду козачого старшинського походження. Герб Квітки з'являється в XVII столітті спершу на Полтавщині, де один із Квіток був Гадяцьким полковником, а потім переселилися в Слобідську Україну, були пов’язані із заснуванням міста Харкова, увійшли у дворянську еліту місцевого значення. З дитинства Квітка був хворим і кволим. Не здобув широкої освіти в учбових закладах, навчався лише вдома та в школі при монастирі. Григорій мав музичний хист: грав на флейті та фортепіано. 3 1793 до 1797 року Г. Квітка перебував на військовій службі, а з 1804 по 1805 упродовж кількох місяців - послушником у монастирі. Йти у ченці Григорія Федоровича вмовив Г. Сковорода, який був добре знайомий з родиною Квіток. Залишивши монастир, він знову повернувся на військову службу, але вже через рік вийшов у відставку.
вівторок, 21 листопада 2023 р.
Ціна нашої свободи – висока, пам'ятаймо про це!
День Гі́дності та Свобо́ди в Україні святкується щороку 21 листопада на честь початку двох революцій: Помаранчевої революції та Революції Гідності. Цього дня, з інтервалом у дев’ять років, розпочалися дві доленосні для сучасної України події: Помаранчева революція 2004-го та революція Гідності 2013-го. Під час президентських виборів 2004-го року здійнялися акції протесту. За попередніми результатами другого туру, оголошеними 21 листопада Центральною виборчою комісією, перемогу в президентських перегонах здобув Віктор Янукович. Масові та брутальні фальсифікації під час голосування та підрахунку голосів збурили українське суспільство. Прихильники опозиційного кандидата – Віктора Ющенка, 22 листопада вийшли на мітинги незгоди. Протестний рух охопив найбільші міста України, а центром став Майдан Незалежності у Києві. Внаслідок цих подій відбувся повторний другий тур президентських виборів за результатами якого переміг Ющенко.
понеділок, 20 листопада 2023 р.
Всесвітній день дитини
Свято, Всесвітній день дитини, виникло в середині минулого століття, а саме в 1954-му році, коли Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй затвердила свою резолюцію № 836 (IX), рекомендувавши всім країнам відзначати цей день, починаючи з 1956-го року. Спочатку дата святкування Дня дитини рекомендувалася виключно на розсуд кожної держави, яка визнає для себе доцільним відзначати цей день. В багатьох суверенних державах, виник Міжнародний день захисту дітей, який відзначається 1-го червня. Пізніше, 20-го листопада 1959-го року прийняли «Декларацію прав дитини». Потім, в 1989-му році, також 20-го листопада всесвітнім співтовариством була прийнята «Конвенція прав дитини» так питання з єдиної для всіх датою святкування цього дня було вирішено само собою. Тепер в офіційних документах всесвітньої організації об’єднаних націй фігурує саме ця дата. Метою святкування Всесвітнього дня дитини є привернення уваги широкої громадськості, організацій та урядових установ до питань, спрямованих на практичну реалізацію заходів щодо забезпечення благополуччя дітей в усьому світі. Актуальність проблем дитинства залишається високою, на жаль і до цього дня.
субота, 18 листопада 2023 р.
Літописець українського народного характеру
понеділок, 13 листопада 2023 р.
Толерантним бути модно
Державами-членами Організації Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури, що зібралися в Парижі на двадцять восьму сесію Генеральної конференції ЮНЕСКО 25 жовтня — 16 листопада 1995 року, звертаючи особливу увагу на обов’язок розвивати та забезпечувати поважання прав людини та основних свобод для всіх без винятку незалежно від їхньої раси, статі, мови, національної належності, релігії або стану здоров’я і боротися з проявами нетерпимості, було прийнято та урочисто проголошено Декларацію принципів толерантності зі сповненням рішучості зробити все необхідне для утвердження ідеалів толерантності в суспільстві, оскільки толерантність є не тільки важливим принципом, а й необхідною умовою миру та соціально-економічного розвитку всіх народів. За змістом статті 1 Декларації толерантність означає поважання, сприйняття та розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, форм самовираження та самовиявлення людської особистості.
вівторок, 7 листопада 2023 р.
Історія «Книги рекордів Гіннеса»
понеділок, 6 листопада 2023 р.
Екоцид - мовчазна жертва війни
6 листопада – Міжнародний день запобігання експлуатації довкілля під час війни та збройних конфліктів, який встановила Генеральна Асамблея ООН у 2001 році, посилаючись на Декларацію тисячоліття, де вказано охороняти навколишнє середовище. Цей день заснований з метою привернення уваги до екологічних наслідків війни. Війна – це не тільки кров, смерть, зруйновані долі та знедолені сім'ї. Це знищене навколишнє середовище. Війна може протягом лічених хвилин знищити те, що іноді було створено цілими поколіннями. Сьогодні, для України, ця дата має особливе та важливе значення. Наша держава безпосередньо зіткнулася з цією проблемою. Значні території в зоні проведення бойових дій отримали катастрофічну шкоду, стан довкілля серйозно постраждав. Росіяни як варвари знищують усе, вчиняють справжній екоцид і навіть не усвідомлюють, що навколишнє середовище не визнає кордонів...
понеділок, 30 жовтня 2023 р.
31 жовтня - Міжнародний день Чорного моря
середа, 25 жовтня 2023 р.
День української писемності та мови
понеділок, 16 жовтня 2023 р.
Міжнародний день ООН
четвер, 12 жовтня 2023 р.
Людина - не товар
Щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми, мета якого – висвітлення проблеми торгівлі людьми, необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідування злочинців, надання допомоги постраждалим особам. Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. Під час пандемії Covid-19 та повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України проблема торгівлі людьми набула особливого значення. Адже жінки та діти, які вимушено перетинають державний кордон та мають обмежений доступ до тимчасового захисту, автоматично стають вразливими категоріями осіб, які підпадають під ризик торгівлі людьми.
четвер, 5 жовтня 2023 р.
Спасибі, вчителю, за все...
Всесвітній день вчителя відзначають щороку 5 жовтня. Він заснований Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки і культури у 1994 році і нагадує про важливість освітян у формуванні майбутнього покоління. Саме цього дня у далекому 1966 році в Парижі відбулася Спеціальна міжурядова конференція, на якій обговорювалися питання статусу вчителів. Під час цієї конференції був прийнятий важливий документ, який включав перелік рішень з підвищення статусу педагогічного персоналу в інтересах покращення якості освіти. Святкові заходи з нагоди Всесвітнього дня вчителя незмінно проходять саме в цей день, хоча в деяких країнах свято відзначається і в інші дні, близькі до цієї дати. Як же відзначають цей день в різних країнах? Аргентина. Тут День вчителя — це одне з головних національних свят, відзначають його 11 вересня. Оголошують загальний вихідний, і аргентинці із задоволенням вітають вчителів. США. У Сполучених Штатах святкують цілий тиждень, присвячений учителям, на початку травня. Діти зазвичай дарують педагогам власноруч зроблені листівки. Китай. Свято відзначають 28 вересня — в день народження Конфуція. Колишні учні зазвичай приходять в школи та вітають вчителів. Діти ж дарують викладачам квіти та готують виступи.Таїланд.
четвер, 28 вересня 2023 р.
Бабин Яр - пам'ять і застереження
29 вересня, 82 роки тому в Києві сталася одна з найбільших трагічних подій в історії міста і в історії України періоду Другої світової війни. Наприкінці вересня 1941 року німецькі нацисти в урочищі Бабин Яр знищили єврейське населення міста. Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках. Серед них – євреї і роми, підпільники Організації українських націоналістів, в’язні Сирецького концтабору, «саботажники», порушники комендантської години, червоноармійці, комуністи, пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова. Масовий розстріл євреїв у Бабиному Яру 29–30 вересня 1941 року став символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей. Розстріли в урочищі розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації міста. Найтрагічнішими стали 29–30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва.
середа, 20 вересня 2023 р.
Батько наукової фантастики
субота, 16 вересня 2023 р.
Міцна Віра, велика Надія і глибока Любов...
Від початку вересня 2023 року Україна перейшла на новий церковний календар і дати деяких звичних свят для нас змінилися. Зокрема, цього року День Віри, Надії, Любові та Софії відзначатимуть у неділю 17 вересня (замість 30 вересня). В цей день вшановують пам'яті мучениць Віри, Надії, Любові та їх матері Софії. Ці жінки є прикладом мужності, стійкості та віри. Цього дня власниці цих чотирьох імен традиційно отримують привітання з днем ангела, а інші жінки обов'язково моляться святим, щоб отримати захист та благословення. Історія свята така : в II столітті вдова Софія разом з трьома своїми доньками (Вірою, Надією та Любов'ю) відправилася до Риму. Вони сповідували християнство, а в той час на території цього міста християни піддавалися жорстоким гонінням. Однак, Софія не боялася тортур і навіть смерті. Тому вона продовжувала щиро вірити в Бога і виховувала своїх дітей за християнськими правилами. Навіть назвала їх на честь трьох основних християнських чеснот.
вівторок, 12 вересня 2023 р.
Борис Харчук – український письменник, журналіст, редактор
неділя, 10 вересня 2023 р.
ЕВАКУЙОВАНІ НАЗАВЖДИ
Щороку у другу неділю вересня відзначають День пам’яті українців – жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944 – 1951 роках. 9 вересня 1944 року УРСР та Польща уклали угоду про “взаємний обмін населенням”, в результаті якої понад 700 тисяч українців примусово виселили з домівок. Переселення мало бути добровільним, але перетворилося на примусові депортації. Людей тероризували, застосовували репресії, конфісковували майно. Умови переїзду українців були жахливими. Від дому до залізниці їх супроводжував військовий конвой. Поки люди чекали на відправлення поїзда – жили на залізничних станціях просто неба, без належних санітарних умов, харчування та медичної допомоги. Перевозили депортованих переважно у товарних потягах – часом в одному вагоні з худобою.
субота, 9 вересня 2023 р.
9 вересня 2023 року - День борщу в Україні
четвер, 7 вересня 2023 р.
8 вересня - Міжнародний День грамотності!
вівторок, 29 серпня 2023 р.
«Нехай від лих і бід усіх вас береже здоровий сміх!»
понеділок, 28 серпня 2023 р.
вівторок, 22 серпня 2023 р.
Рей Бредбері - казкар, мораліст і людина
вівторок, 15 серпня 2023 р.
Всесвітній день гуманітарної допомоги
неділя, 6 серпня 2023 р.
6 серпня – Міжнародний день «Лікарі світу – за мир»
середа, 2 серпня 2023 р.
Три життя Костя Буревія
неділя, 30 липня 2023 р.
30 липня - 205 років від дня народження англійської письменниці Емілі Бронте
понеділок, 24 липня 2023 р.
Багатовікова історія українського державотворення
28 липня православна церква згадує дуже важливу подію - день, коли князь Володимир Великий охрестив Київську Русь. Офіційно це свято носить назву - День хрещення Русі-України. Воно було встановлено 25 липня 2008 року наказом президента України Віктора Ющенка. Дату обрали на честь вшанування пам'яті рівноапостольного князя Володимира Великого. Нажаль, невідомий точний день та навіть рік, коли відбулася ця подія. Однак більшість істориків вважає, що Київську Русь хрестили 988 року. З 2022 року Україна 28 липня відзначає День Української Державності. Запровадити нове державне свято, яке відзначатиметься у день хрещення Київської Русі-України, запропонував Президент Володимир Зеленський під час урочистостей з нагоди Дня Незалежності України. Тоді ж глава держави підписав відповідний указ про затвердження Дня державності.
четвер, 20 липня 2023 р.
Ернест Хемінгуей — американський письменник і журналіст
вівторок, 11 липня 2023 р.
Письменник і видавець Ярема Гоян
понеділок, 10 липня 2023 р.
Розвиток навичок та професії майбутнього

У грудні 2014 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 15 липня «Всесвітнім Днем навичок молоді». Мета цієї щорічної події полягає в тому, щоб допомогти у вирішенні проблем безробіття сучасної молоді. Розвиток навичок є основним засобом молоді зробити плавний перехід до роботи. Мета цього дня — привернути увагу до важливості розвитку молоді в усьому світі, що, своєю чергою має сприяти вирішенню проблеми безробіття. Адже за оцінками Міжнародної організації праці, молоді люди мають у три рази більше шансів стати безробітними, ніж дорослі. Кожна п’ята молода людина (а це близько 125 мільйонів), працює, але живе у крайній бідності (менш, ніж на $ 1 / день). Важливо й те, що проблема безробіття серед молоді сьогодні стосується і промислово розвинених країн, і країн, що розвиваються. За даними ООН, рівень безробіття серед молоді в три рази вище, ніж серед людей середнього віку.
субота, 1 липня 2023 р.
ВАСИЛЬ ДІДЕНКО —ПОЕТ І ЛЮДИНА
пʼятниця, 30 червня 2023 р.
неділя, 25 червня 2023 р.
Державне свято України
Конституція - основний закон, який гарантує кожному громадянину країни свободи і права, а також визначає політичний устрій держави. День Конституції України - одне з найбільших державних свят. Припадає воно щорічно на 28 червня.Саме 28 червня 1996 року Верховна Рада прийняла Конституцію незалежної України. Тодішнім спікером парламенту був Олександр Мороз. Він побоювався, що не зможе зібрати достатню кількість депутатів, а тому наголосив - робота над документом триватиме, поки його не ухваять. Відбулося 24-годинне безперервне засідання, на якому проголосували та ввели в дію Конституцію України. Тоді за її ухвалення проголосував 321 депутат (потрібно було набрати щонайменше 300 голосів).Україна з усіх країн колишнього СРСР ухвалила нову Конституцію найпізніше - аж на п'ятому році незалежності.
середа, 14 червня 2023 р.
14 червня — Всесвітній день донора крові
пʼятниця, 2 червня 2023 р.
Чистота нашої землі – у наших руках!
Традиційно Україна, як і увесь світ, 5 червня відзначає Всесвітній день охорони навколишнього середовища. Цей день вважається однією з найважливіших подій екологічного календаря і щорічно святкується в більш ніж 100 країнах світу. Цього дня 1972 році в Стокгольмі відкрилася Конференція Організації Об’єднаних націй з проблем довкілля, на якій були присутні повноважні представники 113 держав. Наслідком її стало створення Програми ООН з довкілля (ЮНЕП). Цьому передувала велика підготовча робота. Зокрема, 11 травня 1971 р. генеральному секретареві ООН надійшло звернення, яке підписали 2200 діячів науки й культури з 23 країн світу. Вони попереджали людство про безпрецедентну небезпеку, що загрожує йому у зв'язку із забрудненням довкілля: «Або ми покінчимо із забрудненням, або воно покінчить із нами».
понеділок, 29 травня 2023 р.
Захисти наше майбутнє
Уже традиційно 1 червня відзначається Міжнародний день захисту дітей – це прекрасне свято радості та надії. Дорослі прагнуть, щоб діти зросли здоровими та радісними, прославляли свої родини і рідний край. Саме в дітях продовження роду людського й здійснення своїх мрій і сподівань на краще. Міжнародний день захисту дітей – це одне з найстаріших міжнародних свят. За однією із версій, у 1925 році Генеральний консул Китаю в Сан-Франциско зібрав групу китайських дітей-сиріт і влаштував для них святкування Дуань-у Цзе (Фестиваль човнів-драконів), яке якраз припало на 1-ше червня. Завдяки щасливому випадку цей день збігся із часом проведення «дитячої» конференції в Женеві. Рішення про відзначення Міжнародного дня захисту дітей саме першого червня прийняла Міжнародна демократична федерація жінок у листопаді 1949 року. Перший Міжнародний день захисту дітей було відзначено ще в 1950 році.
пʼятниця, 26 травня 2023 р.
Діяльний письменник, мистецтвознавець, історик, критик, драматург
середа, 24 травня 2023 р.
На сторожі спокою та миру
Миротворча діяльність є одним із дієвих міжнародних механізмів врегулювання воєнно-політичних конфліктів, створення умов для нормалізації обстановки в конфліктних регіонах, відновлення та збереження миру. Збройні конфлікти впливають на всі сфери життєдіяльності держав, включаючи політичні, економічні, соціальні аспекти, екологію тощо, супроводжуються загостренням соціальних, міжконфесійних та міжетнічних відносин. Порушення системи державного управління призводить до глибокої економічної та соціальної кризи, хаосу у відповідній державі, генерує прояви тероризму і зростання організованої злочинності. Міжнародний день миротворців Організації Об’єднаних Націй був проголошений рішенням Генеральної асамблеї ООН від 11 грудня 2002 року. Саме того дня в 1948 році Рада безпеки ООН заснувала першу місію з підтримання миру. Відтоді було проведено понад 70 миротворчих операцій. За ці роки під прапором ООН пройшли службу понад 1 млн миротворців.Географія активних операцій переважно охоплює африканський континент та Близький Схід.